Jakie mogą być cele pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, a na co nie wolno wydawać pożyczonych pieniędzy?

Jakie mogą być cele pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw, a na co nie wolno wydawać pożyczonych pieniędzy?

percent-226357_1280Pożyczka to znakomite rozwiązane dla tych przedsiębiorców, którzy „na już” potrzebują określonego zastrzyku gotówki. Często wiąże się to z pomysłem na ciekawy projekt, dużym zamówieniem lub intratną umową z ważnym kontrahentem, na których realizację brak nam środków, a które zapewniłyby firmie znaczny rozwój. W takich kwestiach na korzyść pożyczki przemawia wiele zalet m.in. szybkość, przejrzystość i łatwość w załatwianiu formalności – przedsiębiorcy zdają sobie z nich sprawę, dlatego właśnie to rozwiązanie cieszy się ostatnio sporą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że przy całej swojej elastyczności i ofercie dopasowywanej do klienta (co proponują niektórzy pożyczkodawcy), wsparcia finansowego uzyskanego w ten sposób nie możemy przeznaczyć na co tylko nam się podoba.

Czy cel pożyczki jest istotny?

– Wypełniając wniosek o pożyczkę zazwyczaj należy pokrótce opisać projekt lub przedsięwzięcie, na które są nam potrzebne pieniądze. Należy także dość szczegółowo opisać każdy zakup, którego chcemy dokonać za uzyskane wsparcie. To ważne informacje, na podstawie których pożyczkodawca decyduje o pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi. – stwierdza specjalista TISE, grupy banku Credit Cooperatif, specjalizującej się m.in w pożyczkach dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. – Nie dostaniemy takiej pożyczki na wyjazd, prywatny samochód, sprzęty gospodarstwa domowego… krótko mówiąc na nic, co nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój firmy lub konkretnego projektu, nad którym pracujemy. – tłumaczy.

To, czy cel naszej pożyczki jest zgodny z warunkami ustalonymi przez pożyczkodawcę w dużej mierze zależy od specyfiki branży, w której działamy. W końcu zakup nowego komputera, smartfona lub tabletu z możliwością łatwego dostępu do licznych aplikacji i social media może być uzasadniony dla właściciela Agencji PR, inwestycja w nowoczesne blaty do bezpośredniego smażenia lub wyposażenie kuchni – dla restauratora, a nowoczesny sprzęt i maszyny – dla mechanika. Cel uzyskania pożyczki to w przypadku każdego wniosku indywidualna sprawa. Jednak bez względu na prowadzoną działalność nigdy nie uzyskamy wsparcia na spłatę jakichkolwiek długów lub zobowiązań publiczno-prawnych (US, ZUS). Za cel nie możemy obrać sobie prywatnych wydatków takich jak remont domu lub mieszkania (chyba, że to jednocześnie siedziba naszej firmy, a modernizacja dotyczy aranżacji biura) oraz samochodu, jeśli używamy go tylko do celów prywatnych. Zanim złożymy wniosek o pożyczkę sprawdźmy, czy dziedzina gospodarki w jakiej działamy, z miejsca nie skreśla nas z listy potencjalnych klientów. W niektórych przypadkach dofinansowanie nie przysługuje m.in. przedsiębiorcom związanym z rybołówstwem, rolnictwem, przemysłem wydobywczym, działalnością deweloperską.

Na co możemy uzyskać dofinansowanie?

Najprościej rzecz ujmując – pieniądze dostaniemy na wszystko, co ma jakikolwiek związek z działalnością, rozwojem i poprawą jakości usług naszej firmy. Jak już wcześniej było to wspomniane – o tym warunku decydują kwestie indywidualne, zależne od sektora gospodarki, w którym działamy i indywidualnych potrzeb każdego biznesu. Pożyczkę uzyskamy na finansowanie inwestycji, które polegają między innymi na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych, zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, aparaty, realizację intratnej umowy, projektu lub konkretnego przedsięwzięcia, w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z ich realizacją. Za uzyskanie pieniądze możemy stworzyć kolejne miejsca pracy, wdrożyć nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne.

Odpowiednio przedstawiony cel przeznaczenia pieniędzy, wypełniony wniosek i dostarczenie potrzebnych dokumentów – nasze starania o pożyczkę zazwyczaj ograniczają się do jednej wizyty u doradcy. Poprawne dopełnienie wszystkich tych formalności daje nam duże szanse na pozytywną odpowiedź, udzielaną przez pożyczkodawcę w ciągu kilku dni – po tym wystarczy zaczekać na przelanie pieniędzy na konto. Następny krok to już realizacja marzeń związanych z rozwojem biznesu za pomocą uzyskanych środków i spłata rat we wcześniej ustalonej wysokości i terminie.

Dodaj komentarz