Metal czy PCV – materiał na rynny

Rynny pełnią jedną z ważniejszych funkcji jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie zewnętrznych części budynku. Ich zadaniem jest odprowadzenie opadów z zadaszenia tak, by woda nie uszkodziła ścian zewnętrznych i innych części domu. Ważne jest więc, by wybrać rynny najlepszej jakości. Tylko rynny z trwałych materiałów oszczędzą nam stresu związanego z usterkami elewacji i pozostałych elementów budynku.

Jak wybrać dobre rynny?

Zakup rynien nie może być kwestią przypadku. Nie warto wybierać ich tylko ze względu na walory estetyczne i korzystną cenę. Rynny wykonane z porządnego materiału będą dobrze pełniły swoją funkcję. Jednak im lepszej jakości substrat użyty do ich wykonania, tym wyższy koszt. Z biegiem czasu zwróci się on i przekonamy się, że w przypadku rynien cena jest zawsze adekwatna do ich jakości.

Rynny z metalu

Każdego dnia rynny muszą wykonać niemałą pracę. W czasie deszczu intensywnie odprowadzają opady z zadaszenia. Kiedy pada śnieg i zaczyna zalegać w rurach, muszą wytrzymać jego ciężar. Gdy z kolei piecze słońce, są narażone na blaknięcie. Pogoda w naszym kraju jest bardzo zmienna, a każda z pór roku jest w różnym stopniu surowa dla materiałów wykończeniowych. Dlatego powinniśmy kupić rynny, którym nie straszne są nagle zmiany aury, skoki temperatur, powiew mocniejszego wiatru i opady.

Rynny metalowe będą idealne, ponieważ są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, kwaśne opady, korozję lub wysoki ciężar śniegu albo wody zgromadzonej w niektórych odcinkach. Naniesione powłoki ochronne, dodatkowo zabezpieczają materiał. Rynny z metalu będą idealnie współgrać z bryłą domu, gdy na dachu zamontowana jest blacha trapezowa.

Rynny z plastiku

Coraz częściej zdobią budynki z uwagi na niską cenę i lekkość. Z tego powodu wybiera się je, gdy na dachu jest położna blachodachówka. Jednak trzeba przyznać, że o wiele lepsze pod względem jakości i trwałości są rynny metalowe. Rynny z PCV mogą przetrwać kilka lat, ale pod warunkiem, że będą regularnie konserwowane. Musimy usuwać z nich zalegający śnieg, liście lub śmieci naniesione przez wiatr. Od czasu do czasu powinno się je malować impregnatem. Plastik na takie rynny jest mocny, ale nie tak odporny jak metal.