Ochrona drzwi – odboje gumowe

Odboje, odbojniki, odbojnice – to cała gama produktów mających na celu zabezpieczenie elementów drzwi oraz wszystkich przedmiotów, z którymi te ostatnie mogą wejść w kontakt. Chronią przed różnego rodzaju otarciami, zarysowaniami i uszkodzeniami innego typu, wpływającymi głównie na wygląd, w dłuższym czasie mogącymi jednak prowadzić do konieczności wymiany ze względów funkcjonalnych. Bodaj najlepszym tworzywem do produkcji odbojów jest guma.

Guma gumie nierówna, w zależności od przeznaczenia może ona mieć różny skład, a co za tym idzie – właściwości, takie jak chociażby sprężystość. Inny jej rodzaj stosowany jest w przypadku drzwi do mieszkania, a inny na stanowiskach przeładunkowych, gdzie odboje czy odbojnice zabezpieczają drzwi samochodów dostawczych, a także znajdujące się w ich zasięgu elewacje, rampy i inne samochody, jak również wszelkie przyczepy, naczepy oraz ramy podwozia. – Tutaj, z uwagi na trudniejsze warunki eksploatacji, odboje muszą być znacznie twardsze i bardziej odporne na ścieranie – mówi ekspert z zajmującej się ich produkcją firmy Larkis.

Ochrona drzwi do samochodu

Poddawane nieco rzadszemu i mniej intensywnemu działaniu siły są drzwi do samochodu osobowego, na których krawędź również można nałożyć odboje gumowe. Zabezpieczają one tę właśnie krawędź drzwi przed wgnieceniem i deformacją, ograniczając jednocześnie ryzyko powstania uszkodzeń np. w karoserii innych pojazdów podczas nieostrożnego wsiadania i wysiadania z pojazdu. Mogą być prawie niewidoczne, jak również wzbogacone o warstwę odblaskową w wybranym kolorze, co zabezpiecza drzwi samochodu w dodatkowy sposób, a mianowicie ostrzegając innych uczestników ruchu o ich ewentualnym otwarciu (to istotne zwłaszcza w sytuacjach takich jak awaryjne zatrzymanie się na poboczu po zmroku).

Odboje większe i całkiem nieduże

Rodzajem odbojów chroniących drzwi samochodu są też specjalnie zaprojektowane płaskie gumowe powierzchnie naklejane na ściany garażu, zwłaszcza takiego o niezbyt dużych wymiarach, gdzie łatwo się o nie obić. Podobne rozwiązanie można też zastosować w pobliżu zwykłych drzwi np. do mieszkania czy biura. Tutaj takie odboje będą charakteryzowały się jednak wyższymi walorami estetycznymi, tak aby można było je dopasować do wnętrza oraz ściany, na której zostaną zamocowane. Bardziej dyskretnym rozwiązaniem jest montaż na niej niewielkich, bo niewiele większych od orzecha włoskiego odbojów gumowych innego typu. Ochronią one okoliczne meble czy ściany, a dzięki elastyczności materiału, z którego są wykonane, nie uszkodzą też drzwi, które się będą na nich zatrzymywać.

Równie nieduże są odboje mocowane na podłodze. Pełnią one często jednocześnie funkcję ogranicznika, dzięki czemu zabezpieczają nie tylko powierzchnię drzwi i ścian przed zarysowaniem czy wgnieceniami, ale też chronią zawiasy przed nadmiernymi obciążeniami, nie pozwalając na maksymalne otwarcie.

Nakładki na klamkę

Na koniec warto wspomnieć o gumowych elastycznych pierścieniach nakładanych na klamkę po tej stronie drzwi, która narażona jest na kontakt z innymi powierzchniami czy przedmiotami. Tego rodzaju odbojniki występują w różnych kolorach, jak również w wersji przezroczystej, co w połączeniu z małymi wymiarami czyni zabezpieczenie niemal niewidocznym. Chroni ono nie tylko ściany i meble znajdujące się w zasięgu, ale także samą klamkę, a więc element drzwi.

Dodaj komentarz