Akumulator do kosiarki – żelowy czy zwykły?

Akumulator do kosiarki – żelowy czy zwykły?

Mimo regularnej i właściwej konserwacji, co kilka lat powinniśmy wymieniać akumulator w naszej kosiarce bądź traktorku ogrodowym. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie większą żywotność całego urządzenia, dzięki czemu cały czas będziemy się cieszyć idealnie przystrzyżonym trawnikiem. Szybko zauważymy, że na rynku są dostępne różne rodzaje akumulatorów, w tym żelowe oraz zwykłe (czyli kwasowo-ołowiowe). Który wybrać?

Akumulator kwasowo-ołowiowy – wady i zalety

Budowa akumulatorów kwasowo-ołowiowych wymaga utrzymywania stałego poziomu elektrolitu; w starszych modelach konieczne było również dolewanie wody destylowanej. Tak naprawdę można powiedzieć, że najważniejszą zaletą tego typu akumulatora jest jego niska cena. Zdecydowanie podczas wymiany nie będziemy musieli wydać bardzo dużej sumy, co z kolei umożliwia przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na coś innego.

Niestety taki akumulator do kosiarki wydziela bardzo szkodliwe opary na bazie siarki. Nie powinniśmy go zatem uruchamiać w zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ może się to negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Nie da się też ukryć, że jego wydajność nie należy do najlepszych. Baterię kwasowo-ołowiową cechuje dość krótka żywotność, która może spaść jeszcze bardziej, jeśli akumulator przez dłuższy czas pozostanie rozładowany.

Akumulator żelowy – wady i zalety

Akumulatory żelowe są produkowane według zdecydowanie nowszej technologii, w której do elektrolitu dodaje się odrobinę krzemionki. To sprawia, że substancja przybiera postać żelu. W ten sposób bateria jest zdecydowanie bardziej trwała. Przede wszystkim wykazuje zwiększoną odporność na warunki zewnętrzne, łącznie z gwałtownymi zmianami temperatury. To sprawia, że żywotność jest znacznie dłuższa – szacuje się, że wysokiej jakości akumulator żelowy może przetrwać nawet 12 lat.

Oczywiście taka wydajność wiąże się również z większymi kosztami, w związku z czym akumulator żelowy to nie jest tania inwestycja. Mimo to może się okazać bardziej korzystna na przestrzeni czasu.

Dopiero szukasz akumulatora do kosiarki? Zajrzyj na: https://ogrodexmilicz.pl.

Dodaj komentarz