Drewniana podłoga – dlaczego warto ją mieć?

Drewniana podłoga – dlaczego warto ją mieć?

Drewno jest surowcem, które posiada wiele zastosowań. Wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, przemyśle, do produkcji mebli, podłóg, płyt, opakowań czy papieru. To materiał naturalny i przyjazny środowisku, dlatego kojarzy się z ekologicznym stylem życia. W naszych domach znajdujemy wiele drewnianych elementów, jednym z nich są podłogi. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto wybierać właśnie drewniane podłogi.

Podłoga z drewna

Drewniane podłogi doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Deski podłogowe wykonywane są z litego drewna. Producenci, m.in firma PAKO-BUD, oferują nam deski robione na wymiar, zgodne z indywidualnym życzeniem klienta. Można kupić surowe deski podłogowe, które po ułożeniu są cyklinowane i wykańczane lub deski lakierowane, albo o olejowanej powierzchni. Na rynku mamy ogromny wybór podłóg drewnianych, wykonanych z różnych gatunków drewna, krajowego (np. dąb, jesion), jaki i egzotycznego. Ta różnorodność pozwala wybrać produkt idealny dla siebie, z którego użytkowania będziemy cieszyć się przez lata.

Zalety drewnianej podłogi

  • Trwałość

Prawidłowo zabezpieczone drewno może służyć nam nawet kilkadziesiąt lat. Jest to bardzo trwały i wytrzymały na uszkodzenia materiał. Drewno jest także łatwe w konserwacji oraz czyszczeniu.

  • Ekologiczny surowiec

Drewno jest naturalnym surowcem, przyjaznym środowisku – nie wydziela toksycznych substancji. Doskonale wpływa na organizm człowieka, gwarantuje także izolację termiczną oraz akustyczną. Drewno dodatkowo pięknie pachnie. Naturalne surowce mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Drewniana podłoga reguluje wilgoć w pomieszczeniach, poprzez wchłanianie nadmiernej ilości wody w naszych wnętrzach.

  • Estetyka

Drewniane podłogi tworzą charakterystyczny klimat oraz nadają niepowtarzalny styl naszym wnętrzom. Są ponadczasowym trendem aranżacyjnym.

  • Łatwy montaż

Współcześnie montaż desek podłogowych jest bardzo łatwy, układa się je w szybki sposób.

Jak pielęgnować drewniane?

Aby podłoga zachowała swoje walory estetyczne i funkcjonalne przez wiele lat, należy ją prawidłowo pielęgnować i konserwować. Odpowiednią temperaturą w jakiej powinna być użytkowana podłoga z naturalnego drewna jest 18-22 stopnie Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza musi oscylować w przedziale 45-65%.

W przypadku podłogi lakierowanej sprawa konserwacji jest bardzo prosta. Wystarczy regularne odkurzanie i przecieranie jej wilgotną szmatką z dodatkiem środka do mycia podłóg drewnianych.

Podłoga olejowana wymaga większej dbałości niż podłoga lakierowana. Można czyścić ją przy pomocy odkurzacza, a na mokro z użyciem delikatnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia podłóg olejowanych. Podłogę olejowaną, co pół roku, powinno się poddać ponownemu olejowaniu z użyciem specjalnego oleju lub pasty pielęgnacyjnej.

Pamiętajmy, że prawidłowa konserwacja drewnianej podłogi zapewni jej długi okres użytkowania.

Naturalne piękno drewnianej podłogi sprawia, że zawsze będzie ona modna i elegancka. Ponadto jest to materiał trwały oraz ekologiczny, który pozytywnie wpłynie na klimat całego domu. Zawsze jednak należy pamiętać o właściwej konserwacji i pielęgnacji drewnianej podłogi, dzięki czemu będziemy cieszyć się z jej użytkowania przez wiele lat.

Dodaj komentarz