Przydomowa elegancja – oczkowo wodne

Przydomowa elegancja – oczkowo wodne

ogrFontanna to wspaniałe miejsce w ogrodzie, gdzie możemy odpocząć, wsłuchując się w odgłosy szemrzącej wody. Wielu z nas wydaje się, że takie rozwiązanie jest drogie lub wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Niekoniecznie! Poniżej prezentujemy, jak w prosty sposób zrobić elegancką fontannę ogrodową…w oczku wodnym, również własnej roboty.

Granit, jako materiał niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych – wysokich lub niskich temperatur, wody czy wiatru, doskonale nadaje się do ogrodu. To bowiem budulec nie tylko dekoracyjny, ale również funkcjonalny (ścieżki, podkłady, ściany czy krawężniki granitowe). Z tych właśnie względów tę skałę użyjemy w naszym projekcie.

Zrób to sam!

Nieskomplikowana, chociaż na pierwszy rzut oka trudna do wykonania, instalacja, nie powinna nam sprawić większych problemów. Na początku będziemy potrzebowali starej opony od ciągnika. Takie cudo możemy zdobyć nie tylko u rolnika, ale również w stacjach demontażu czy zakładach mechanicznych. Następnym krokiem będzie odcięcie boku z jednej strony opony, tak żeby przybrała ona kształt misy. W wykopanym wcześniej dołku (kilka centymetrów płytszym niż grubość opony) umieszczamy oponę, wyrównujemy ziemię oraz mocno dociskamy. Teraz przyszedł czas na pokrycie, jeszcze nie kompletnego zbiornika, folią – najlepiej użyć trzech warstw bardzo grubej folii, tak aby w razie jej przebicia, oczko nie przeciekało. Jej brzegi powinny wystawać poza oponę. Następnie powoli, tak aby folia nie spadła do środka, nalewamy wodę do nowo powstałego zbiornika. Całość okładamy kamieniem granitowym surowo łamanym (zob. w ofercie producentów granitu) – zapewni to niepowtarzalny wygląd sadzawki. Kolejnym krokiem jest instalacja pompy do fontanny, zabezpieczamy przewody przed zgubnym działaniem wody. Pamiętajmy też, aby przed zimą pompkę wyjąć i zabezpieczyć.

Dodaj komentarz