Jak dobrać drzwi do podłogi, aby wnętrze było spójne?

Jak dobrać drzwi do podłogi, aby wnętrze było spójne?

Drzwi wewnętrzne powinny wpisywać się w ogólną stylistykę wnętrza. Nieodpowiednio dobrane mogą bowiem zaburzyć spójność aranżacji. Przy ich wyborze warto kierować się m.in. barwą ścian, wyglądem mebli czy wielkością pomieszczenia. Wiele osób zapomina przy tym, że równie istotnym czynnikiem jest… kolor i rodzaj podłogi!

Drzwi i podłoga to elementy wykończenia wnętrza, które rzadko podlegają zmianom. Wymienia się je zazwyczaj nie podczas subtelnego odświeżania wystroju, a wtedy, gdy ulegną zużyciu w wyniku długoletniej eksploatacji. Dlatego też powinny ze sobą współgrać i stanowić estetyczną bazę dla reszty wyposażenia. Specjaliści z firmy Dobre Dla Domu podpowiadają, jak je do siebie dopasować.

Klasyczna reguła podobieństwa

We wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym warto skorzystać z reguły podobieństwa. To najbezpieczniejszy sposób na dopasowanie do siebie drzwi i podłóg i – wbrew pozorom – wcale nie wprowadza do wnętrza monotonni. Posadzka i skrzydło drzwiowe nie muszą mieć tego samego odcienia (choć nic nie stoi na przeszkodzie), ważne jednak, by:

  • wybrać materiały, które odwzorowują ten sam gatunek drewna (wzór usłojenia itd.);
  • postawić na zbliżone tworzywo (np. drewniane deski i fornirowane drzwi).

Przeciwieństwa się przyciągają

Alternatywą dla reguły podobieństwa może być również zabawa kontrastami. Sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych, odważnych aranżacjach. Bardzo efektownie wygląda zwłaszcza zestawienie jasnych paneli z drzwiami w odcieniach wenge czy hebanu. W tym przypadku również warto jednak stosować zasadę podobieństwa faktur i gatunków – po to, by aranżacja nie wyglądała na przypadkową.

Urządzenie wnętrza w oparciu o kontrast między podłogą a drzwiami nie tylko stanie się bardziej odważne, lecz także pozwoli na większą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia.

Uniwersalne białe drzwi

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno przy ciemnej, jak i jasnej podłodze będą białe drzwi. Nawet po zmianie koloru ścian czy wykończenia posadzki – wciąż będą pasować do aranżacji wnętrza.

Białe drzwi w połączeniu z jasną podłogą i jasnymi ścianami pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Zestawienie ich z ciemnymi panelami sprawi natomiast, że wnętrze nabierze lekkości i nieco ekstrawaganckiego charakteru.

Pamiętaj! Drzwi powinny zostać zamontowane już po ułożeniu podłogi! Dzięki temu ościeżnica zamaskuje szczelinę dylatacyjna a skrzydło zostanie odpowiednio umiejscowione i nie będzie ocierać się o posadzkę.

Dodaj komentarz