Gładź, gips a może tynk – co wybrać?

Gładź, gips a może tynk – co wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych materiałów budowlanych, że łatwo można się w tym wszystkim pogubić. W tym artykule opisuje poszczególne grupy produktów na bazie gipsu wraz z ich przeznaczeniem, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego materiału podczas remontu.

Gładzie gipsowe

To mieszaniny drobno zmielonego gipsu, dolomitu, a także innych składników, które po połączeniu z wodą tworzą plastyczną masę. Gładzi używamy do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni ściany lub sufitu. Dostępne są tutaj różne produkty, które nieco różnią się plastycznością, przyczepnością oraz łatwością szlifowania. Warto wiedzieć, że gładzie charakteryzują się niższą przyczepnością niż inne masy szpachlowe dlatego powinno się je nakładać bardzo cienką warstwą. Jeśli chcesz wypełniać nimi ubytki, to muszą być one bardzo małe. Gładzie najczęściej nanosi się ręcznie, jednak niektóre można też nakładać mechanicznie. Warto wiedzieć, że obecnie można też kupić gotowe gładzie gipsowe, które nie wymagają mieszania z wodą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia lub kiedy bardzo zależy nam na czasie.

Gipsy szpachlowe

Wyróżniają się one doskonałą przyczepnością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Stosowane są przede wszystkim do wyrównywania dużych ubytków, pęknięć i rys, spoinowania płyt kartonowo- gipsowych, mocowania aluminiowych wzmocnień narożników, puszek lub elementów dekoracyjnych. Warto wiedzieć, że na gips można nałożyć warstwę gładzi, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe to mieszaniny gipsu i modyfikatorów, które poprawiają przyczepność i trwałość. Można je stosować na różnych podłożach betonowych, ceramicznych oraz silikatowych do wykańczania powierzchni ścian. Tynki te nie tylko wyrównują powierzchnię, ale też regulują mikroklimat w pokoju ponieważ mogą stopniowo pochłaniać parę wodną z powietrza. Można je nakładać ręcznie lub z użyciem agregatu. Trzeba pamiętać, że są to produkty jednowarstwowe, więc aplikuje się je na całą powierzchnię za jednym podejściem. https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/masy-gladzie-tynki-kleje

Dodaj komentarz