Metal czy PCV – materiał na rynny

Metal czy PCV – materiał na rynny

Rynny pełnią jedną z ważniejszych funkcji jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie zewnętrznych części budynku. Ich zadaniem jest odprowadzenie opadów z zadaszenia tak, by woda nie uszkodziła ścian zewnętrznych i innych części domu. Ważne jest więc, by wybrać rynny najlepszej jakości. Tylko rynny z trwałych materiałów oszczędzą nam stresu związanego z usterkami elewacji i pozostałych elementów budynku.

Jak wybrać dobre rynny?

Zakup rynien nie może być kwestią przypadku. Nie warto wybierać ich tylko ze względu na walory estetyczne i korzystną cenę. Rynny wykonane z porządnego materiału będą dobrze pełniły swoją funkcję. Jednak im lepszej jakości substrat użyty do ich wykonania, tym wyższy koszt. Z biegiem czasu zwróci się on i przekonamy się, że w przypadku rynien cena jest zawsze adekwatna do ich jakości.

Rynny z metalu

Każdego dnia rynny muszą wykonać niemałą pracę. W czasie deszczu intensywnie odprowadzają opady z zadaszenia. Kiedy pada śnieg i zaczyna zalegać w rurach, muszą wytrzymać jego ciężar. Gdy z kolei piecze słońce, są narażone na blaknięcie. Pogoda w naszym kraju jest bardzo zmienna, a każda z pór roku jest w różnym stopniu surowa dla materiałów wykończeniowych. Dlatego powinniśmy kupić rynny, którym nie straszne są nagle zmiany aury, skoki temperatur, powiew mocniejszego wiatru i opady.

Rynny metalowe będą idealne, ponieważ są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, kwaśne opady, korozję lub wysoki ciężar śniegu albo wody zgromadzonej w niektórych odcinkach. Naniesione powłoki ochronne, dodatkowo zabezpieczają materiał. Rynny z metalu będą idealnie współgrać z bryłą domu, gdy na dachu zamontowana jest blacha trapezowa.

Rynny z plastiku

Coraz częściej zdobią budynki z uwagi na niską cenę i lekkość. Z tego powodu wybiera się je, gdy na dachu jest położna blachodachówka. Jednak trzeba przyznać, że o wiele lepsze pod względem jakości i trwałości są rynny metalowe. Rynny z PCV mogą przetrwać kilka lat, ale pod warunkiem, że będą regularnie konserwowane. Musimy usuwać z nich zalegający śnieg, liście lub śmieci naniesione przez wiatr. Od czasu do czasu powinno się je malować impregnatem. Plastik na takie rynny jest mocny, ale nie tak odporny jak metal.

Dodaj komentarz