Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną dla nas rolę odgrywa światło. Ma ono bowiem wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Może także wpływać na pracę oraz odpoczynek. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej dobrać oświetlenie do wnętrza. Wtedy może ono stać się wyjątkową dekoracją pomieszczenia.
Styl skandynawski
Od wielu lat styl skandynawski cieszy się chyba największą popularnością. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są bowiem przestronne, jasne i przytulne. Pełno w nich naturalnych materiałów i kolorów oraz niecodziennego wzornictwa. Meble charakteryzuje prosta linia, elementy z surowego drewna oraz maksymalna funkcjonalność. W przypadku umeblowania obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. W salonie urządzonym w stylu skandynawskim często znajduje się kaflowy piec lub kominek. Dekoracją może być tak naprawdę wszystko. Dominują futrzane, kolorowe poduszki, pledy z grubych splotów, jutowe dywany z charakterystycznymi wzorami w paski. Te elementy dodają pomieszczeniu ciepła i przytulności. Nie mniej ważne są rośliny, które często umieszcza się w dużych, szklanych naczyniach. Bardzo ważne jest także oświetlenie, które w ciemnej i ponurej Skandynawii odgrywa kluczową rolę.
Lampy w stylu skandynawskim zwykle posiadają proste bryły i jasne, neutralne kolory, jednak charakteryzują się maksymalną skutecznością oświetlenia. Dobrze sprawdza się więc kilka lamp w różnych rozmiarach. Niektórzy chętnie akcentują pełne bieli i drewna pomieszczenia lampami na zawiesiach linkowych w kolorach żółci czy turkusu.
Styl industrialny
Nie mniej wzięty okazuje się styl industrialny – styl, który narodził w latach 50. z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk przemysłowych. W dzisiejszych czasach kojarzy się raczej z minimalizmem, luksusem i wolnością. Ze względu na to, że styl narodził w opuszczonych fabrykach, jego podstawową zasadą jest przestrzeń – jeżeli ściany, to tylko takie, które są potrzebne. I odsłonięte, aby było widać, z jakiego materiału są wykonane. Kolejnym elementem są duże, odsłonięte okna. W kolorystyce dominują natomiast czyste biele i szarości przełamywane kolorem cegły, rdzy, śniedzi czy platyny. W dekoracjach dominują surowe mury, rury czy elementy wentylacji. Ogólnie wykończeniem nie należy się jakoś szczególnie przejmować – postaw na surowy beton, szkło, stal czy stare drewno.
Kluczowym elementem wystroju wnętrza industrialnego są lampy. W tym przypadku nie ma miejsca na nudę. Klasykiem są już metalowe czy aluminiowe lampy w kształcie odwróconej misy, z wystającą, gołą, dużą żarówką. Tego typu lampy wyglądają na solidne, wyciągnięte prosto z fabryki. Zwykle są to źródła światła montowane na zawiesiach linkowych. Mogą być wykonane także z betonu, co dodaje pomieszczeniu industrialnej surowości. Lampy często charakteryzuje ciekawa kolorystyka, która przełamuje neutralne barwy ścian i mebli. Światło zwykle jest ciepłe i pada punktowo, dlatego styl ten wymaga umieszczenia wielu źródeł światła. Ciekawe pomysły na oryginalne lampy znajdziesz na https://iluve.com/.
Styl klasyczny
Styl klasyczny nie wychodzi z mody, podoba się większości ludzi i zwykle postrzegany jest jako bezpieczny. Jest synonimem elegancji, smaku, powagi i harmonii. W barwach dominują beże, brązy, kremy oraz biel i szarość. W dodatkach natomiast pojawiają się żółcienie, zielenie i turkusy. Ważnym elementem jest sufit, który często zdobi się sztukateriami: listwami, gzymsami i rozetami. Podobnie wygląda to na wykładanych kasetonami ścianach, które muszą pasować do sufitu.
Jeżeli chodzi o źródła światła – tutaj też nie ma miejsca na nudę. Lampy zwykle są prosto, acz pięknie zdobione, z abażurami czy eleganckimi kloszami. Nie ma również ograniczenia jeżeli chodzi o kształt lampy. Warto w klasycznym pomieszczeniu umieścić jednak chociaż jedną lampę stojącą, która nada wnętrzu nieco dostojności.