Własny dom jednorodzinny to ogromny komfort i duża niezależność. Z pewnością każdy przyzna, że funkcjonowanie w niezależnym budynku, odizolowanym od innych obiektów wiąże się z błogim spokojem. Mieszkańcom zależy na tym, aby dom był dla nich schronem, do którego chętnie wracają po ciężkim dniu pracy. W tym celu stosują praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Izolacja wykonana ze styropianu, wysokie fundamenty czy profesjonalne kotły grzewcze pozwalają utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez producentów jest stosowanie funkcjonalnej pompy ciepła.
Sposób działania pompy ciepła
Pompa ciepła to system ogrzewania domu, w który zdecydowanie warto zainwestować. Jest to rozwiązanie idealne dla osób ceniących sobie wygodę i rozwiązania ekonomiczne. Koszt jaki ponosimy przy zakupie pompy jest jednorazowy, a dzięki niemu, obniżymy comiesięczne koszty prądu w znacznym stopniu. Działanie pompy można porównać do pracy lodówki. Podczas gdy lodówka pobiera ciepło z umieszczonych w niej produktów i przenosi je do pomieszczenia, w którym się znajduje, pompa ciepła działa na odwrót. Przepływająca przez nią ciecz zostaje podgrzana. Ciepło odebrane ze źródła dolnego, a więc z gruntu, wody, powietrza jest oddawane do źródła górnego, czyli do instalacji grzewczej w pomieszczeniach, przy czym dolne źródło ma temperaturę niższą niż wynosi temperatura górnego źródła. Woda gruntowa będzie miała zatem temperaturę 10°C, a ta w instalacji podłogowej – ok. 30°C.
Duża oszczędność finansowa
Użytkowanie pompy ciepła wiąże się z działaniem ekonomicznym. Urządzenie bowiem, wytwarza ciepło, pobierając je z naturalnych źródeł, a więc z energii słonecznej skumulowanej w ziemi, wodzie lub powietrzu. Zaledwie 1/4 wytworzonego ciepła pochodzi z elektrowni, dzięki czemu użytkownik płaci o wiele mniejsze, nawet czterokrotnie niższe rachunki za prąd. Biorąc pod uwagę obecne ceny oleju i gazu jest to również ogrzewanie około 3 razy tańsze niż olejem lub gazem płynnym i około 2 razy tańsze niż gazem ziemnym. Pompa ciepła to obecnie najtańsze ogrzewanie w Polsce, tańsze nawet niż ogrzewanie węglem.
Zalety pompy ciepła
Pompa ciepła jet urządzeniem wielofunkcyjnym. Potrafi zarówno ogrzewać jak i schładzać wodę oraz wytwarzać wodę użytkową. Co więcej, może służyć za rekuperator w systemie klimatyzacji czy tez osuszać powietrze. Jest to urządzenie w stu procentach elektryczne, a więc nie wymaga od nas żadnej ingerencji. System działa w pełni automatycznie. Poza tym, pompa ciepła wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to niezwykle ważny argument, zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdy mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. Pompy ciepła Buderus występują w różnych cenach, dzięki czemu możemy dobrać produkt adekwatny do naszych możliwości.
Korzystanie z systemu pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami. Nie jesteśmy zmuszeni do obsługiwania urządzenia, a nasze rachunki za prąd staną się o wiele niższe. Najważniejsze jest jednak to, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której zabraknie nam ciepłej wody. Co więcej, decydując się na określone produkty, przykładowo pompy ciepła Buderus, nie będziemy mieli większych problemów z zamontowaniem urządzenia. Można więc wywnioskować, że urządzenie posiada wiele zalet i jest to inwestycja, która zacznie zwracać się już po kilku latach użytkowania.