W jakich wnętrzach najlepiej będą wyglądały eleganckie zegary stojące

W jakich wnętrzach najlepiej będą wyglądały eleganckie zegary stojące

old and big clock hanging on a wooden wall

Od wieków zegary służą ludziom do mierzenia czasu, jednaj mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. Szczególnie efektowne są zegary stojące, które potrafią nadać każdemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Sprawdźcie w jakich wnętrzach najlepiej się prezentują.

Zegary drewniane

Bardzo często myśląc o zegarach stojących automatycznie przychodzą nam na myśl te wyjątkowo eleganckie, wykonane z drewna. Tego typu zegary pięknie wyglądają szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym lub stylizowanych na styl retro. Stanowią idealne uzupełnienie pomieszczenia pełnego antyków. Zdarza się, że funkcja dekoracyjna jest jedyną jaką pełni.

Tykanie drewnianych zegarów stojących jest głośne, a przez to bywa uciążliwe. Z tego powodu niektórzy decydują się na ich wyłączenie. Bywają też dekoracją wtedy, gdy ich mechanizm się popsuje i nie można go naprawić – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Demus.

Drewniane zegary stojące są bardzo szykowne, dlatego najlepiej stawiać je w salonach i gabinetach, szczególnie tam, gdzie znajdują się meble antyczne lub na takie stylizowane.

Nowoczesne modele

Nie wszystkie zegary stojące to duże, bogato zdobione, antyczne machiny. W sklepach znaleźć można też mniejsze zegary, świetnie nadające się do postawienia na biurku lub komodzie. Są też i takie, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Znaleźć można zegary stojące różnej wielkości, w wielu designerskich wzorach. Często bywają prawdziwymi dziełami sztuki nowoczesnej.

Nietypowe zegary stojące pasują do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń, którym dodadzą charakteru. Szczególne wrażenie robić będą w salonie, jadalni lub gabinecie, jednak można też umieszczać je w innych pomieszczeniach.

Jak dobrać model zegara stojącego

Warto pamiętać, że zegar stojący musi pasować do pozostałych elementów dekoracyjnych znajdujących się w danym wnętrzu. Powinien stanowić uzupełnienie stylu pomieszczenia i idealnie komponować się z meblami i kolorem ścian. Zaznaczyć trzeba, że klasyczne wzornictwo charakterystyczne dla dużych, drewnianych zegarów stojących znacznie różni się od modeli nowoczesnych, co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy wybiera się taki zegar do swojego domu.

Choć zwyczajowo przyjęło się, że stojące zegary pasują przede wszystkim do salonów i gabinetów, to nie istnieje zasada, która mówi, że nie można takowego postawić w kuchni, sypialni czy pokoju dziecięcym – wszystko zależy tak naprawdę od waszej inwencji twórczej i waszych upodobań. Warto jednak pamiętać, by do sypialni i pokoju dziecka wybrać zegar, którego tykanie nie będzie przeszkadzać w zasypianiu.

Dodaj komentarz